Procedura dopasowania

Dopasowanie ortosoczewek jest indywidualnym, precyzyjnym procesem wymagającym wiedzy, specjalistycznego sprzętu oraz nowoczesnego oprogramowania. W Polsce niewielu lekarzy zajmuje się ortokorekcją, ponieważ rzadko organizowane są specjalistyczne kursy dobierania ortosoczewek, które dają uprawnienia do ich aplikacji. W procedurze dopasowania ortosoczewek konieczne są kosztowne specjalistyczne urządzenia, które nie są powszechnie dostępne.

Badania wymagane do ortokorekcji

Okulista dobiera ortosoczewki po przeprowadzeniu kompleksowych badań wzroku, które obejmują:

  • Badanie refrakcji.
  • Komputerowe badanie topografii rogówki i stworzenie jej mapy.
  • Badanie ostrości wzroku.
  • Badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej.
  • Badanie dna oka.

Na podstawie uzyskanych wyników zamawia się ortosoczewki uwzględniające indywidualne parametry oka. Gotowe ortosoczewki odbiera się po 2 – 3 tygodniach podczas wizyty, która obejmuje kontrolę dopasowania oraz szkolenie z zakresu ich stosowania i pielęgnacji. Po okresie 1 tygodnia konieczna jest wizyta kontrolną, podczas której okulista ocenia efekt stosowania ortosoczewek oraz ogólny stan oka. Większość pacjentów już po 7 dniach uzyskuje znaczącą poprawę ostrości wzroku. Jeżeli efekt działania nie jest idealny, bez dodatkowej opłaty, zamawia się następną parę ortosoczewek, uwzględniającą indywidualną reakcję oka. Ortosoczewki powinny służyć pacjentowi przez minimum 1 rok a maksymalnie do 2 lat.

Po badaniu, ortosoczewki mogą być dobierane od razu z zestawu dużej ilości soczewek próbnych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że ilość możliwych kombinacji średnic, krzywizn, mocy sferycznych i cylindrycznych ortosoczewek przekracza milion. Dopasowując ortosoczewki z zestawu próbnego, nawet największego, konieczny jest często kompromis. Tylko produkując nowe ortosoczewki w oparciu o przeprowadzony dokładny pomiar wady i rogówki oka, otrzymujemy optymalne dopasowanie.

Oprogramowanie pomocne w dopasowaniu ortosoczewek

Nowoczesne ortosoczewki mogą być precyzyjnie dopasowywane tylko z pomocą topografii rogówki i specjalistycznego oprogramowania. Po przeprowadzonych pomiarach oprogramowanie automatycznie oblicza indywidualne parametry odpowiednich dla danej osoby i następnie w oparciu o te wyniki produkowane są ortosoczewki zawsze wg indywidualnego, niepowtarzalnego projektu.

oprogramowanie Przykładowy ekran programu do dopasowywania ortosoczewek (foto).

Optymalne dopasowanie

Ostre i stabilne widzenie po miesiącu stosowania ortosoczewek oznacza, że są dobrze dopasowane. Nowoczesne ortosoczewki wykazują doskonałe działanie, delikatnie spłaszczając rogówkę oka, korygując krótkowzroczność, małą nadwzroczność oraz astygmatyzm.

 

Do góry