Wolniejsze narastanie wady
Krótkowzroczność to wada wzroku, która występuje coraz częściej wśród młodzieży i dzieci na całym świecie. W Europie ponad 30% populacji ma krótkowzroczność, a w Azji odsetek ten sięga 80%. Krótkowzroczności to wada wzroku, która powoduje niewyraźne widzenie przedmiotów z dużej odległości.
Proces narastania krótkowzroczności
Proces narastania wady u dzieci jest szczególnie intensywny w okresie szkolnym. Najnowsze badania wykazują, że w tym okresie intensywnego wzrostu dziecka, wada narasta średnio 0, 75 dioptrii na rok. Noszenie zwykłych okularów lub soczewek kontaktowych jest rozwiązaniem doraźnym umożliwiającym ostre widzenie, ale wzrok u większości dzieci nadal będzie się pogarszał z każdym rokiem. W skrajnych przypadkach, szczególnie gdy rodzice są krótkowidzami, wartość wady wzroku u dzieci może osiągnąć poziom powyżej -10, 00 Dioptrii. Jedną z jej najskuteczniejszych metod powstrzymania narastania krótkowzroczności jest ORTOKOREKCJA.
Jak zapobiegać narastaniu krótkowzroczności
Spośród wszystkich metod korekcji, które przebadano w licznych pracach naukowych, to właśnie ortosoczewki przyczyniają się do największego spowolnienia narastania krótkowzroczności. Soczewki spowalniają narastanie wady, tworząc zjawisko peryferycznej krótkowzroczności, otaczającej centralną strefę dobrego widzenia.
Liczne badania kliniczne wykazały, że skuteczność w spowolnieniu narastania wady wynosi od 55% do nawet 100% w porównaniu ze zwykłymi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Dlatego w wysokorozwiniętych krajach Azji, np. w Japonii ortokorekcję z dobrym skutkiem stosuje się powszechnie u wszystkich dzieci, u których odnotowano narastanie krótkowzroczności.
Najskuteczniejsze postępowanie przy narastającej krótkowzroczności:
- Rozpocznij działanie już w wieku szkolnym
- Zastosuj ortokorekcji przy jak najmniejszej wadzie wzroku
- Zaplanuj spędzanie czasu na świeżym powietrzu
- Zadbaj o prawidłową dietę