Rodzaje ortosoczewek.
Ortosoczewki to twarde soczewki kontaktowe o zaawansowanej specjalistycznej geometrii. Nowoczesna ortosoczewka posiada trzy strefy o różnej konstrukcji. Obszar centralny soczewki odpowiada za delikatne spłaszczenie rogówki powodując korekcję krótkowzroczności i/lub astygmatyzmu. Obszar odwrotny stanowi powiązanie między centralną a obwodową częścią soczewki. Część obwodowa ortosoczewki przylega do oka i umożliwia jej prawidłowe i centralne ułożenie.
Podział ortosoczewek w zależności od wady wzroku
- Ortosoczewki korygujące krótkowzroczność bez astygmatyzmu
- Ortosoczewki korygujące astygmatyzm
- Ortosoczewki korygujące krótkowzroczność wraz z współistniejącym astygmatyzmem
- Ortosoczewki korygujące nadwzroczność
- Ortosoczewki korygujące krótkowzroczność wraz z współistniejącą prezbiopią
Podział ortosoczewek w zależności od zastosowanego materiału
Do produkcji ortosoczewek używane są materiały cechujące się stabilnym kształtem oraz bardzo wysoką transmisją tlenu. Ortosoczewki używane są w nocy, gdy powieki są zamknięte, spada ilość tlenu dopływającego do oka i z tego powodu ortosoczewki nie mogą powodować dodatkowego niedotlenienia. Istnieje kilkanaście różnych modeli nowoczesnych ortosoczewek produkowanych z różnych materiałów. Najczęściej stosowanymi materiałami do produkcji ortosoczewek są:
- Boston XO
- Paragon HDS 100
- Boston XO2
- Menicon Z
- Optimum Extreme
Menicon Z i Optimum Extreme to w chwili obecnej najnowocześniejsze materiały do wytwarzania ortosoczewek na świecie. Transmisja tlenu przez materiał Menicon Z wynosi (w zależności od metody pomiaru) DK 163 ISO / 189 Fatt, co jest najwyższą wartością wśród soczewek ortokorekcyjnych. Określany jest on jako materiał hyper tlenoprzepuszczalny i jako jedyny ma atest amerykańskiej instytucji certyfikującej FDA do noszenia bez zdejmowania przez 30 dni i nocy!!! Jest to oczywiście tylko potencjalna możliwość, gdyż soczewek ortokorekcyjnych nie nosi się w ciągu dnia. Jednak pokazuje to, że margines bezpieczeństwa jest olbrzymi. Materiał Optimum Extreme cechuje się mniejszą transmisją tlenu (DK 125 ISO), lecz znacząco lepiej się nawilża. Jest to więc materiał polecany głównie dla osób zgłaszających wysychanie oczu.